YRP Genel Başkan Yardımcısı Sacit Günbey; 'ABD'nin Yaptırım Kararları Türkiye İçin Büyük Fırsat'

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sacit Günbey, "ABD’nin ülkemize karşı başlattığı yaptırımların, ülkemizin büyüme ve gelişmesi üzerinde olumlu ve hayırlı sonuçlar doğuracağı kanaatindeyiz." dedi.

YRP Genel Başkan Yardımcısı Sacit Günbey; 'ABD'nin Yaptırım Kararları Türkiye İçin Büyük Fırsat'
17 Aralık 2020 - 19:16
Diyarbakır'dan 2 dönem milletvekilliği ve 54. Hükümet döneminde Devlet Bakanı olarak görev yapan Prof. Dr. Sacit Günbey, ABD'nin CAATSA yaptırımlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada sözde müttefikimizin aldığı skandal kararların ülkemizin savunma sanayisinde büyümesine katkı sağlayacağını belirtti.

Erbakan Hocamız ABD ambargosunu fırsata çevirmişti 

Günbey, Erbakan Hoca'nın ABD ambargosuna mukabili ile cevap verdiğini ve önemli atılımlara imza attığını belirtti: 

"1974’de ERBAKAN hocamızın Başbakan yardımcısı olduğu Hükümet’e, Kıbrıs’a müdahalesi sonucu ABD Türkiye’ye ambargo uygulama kararı alınca, Hükümetimizde İncirlik Üstünü kapatarak mukabil cevabını vermişti. Yine o gün ambargoyu etkisiz hale getirmek üzere ASELSAN’ın, Kırşehir'de uçak lastiği üretecek fabrikanın ve diğer stratejik tesislerin temeli ERBAKAN hocamız tarafından atıldı, bu tesisler bugün ülkemizin en değerli üretim merkezleri haline geldi."

ABD’nin yaptırım kararları karşılıksız kalmamalıdır

Türkiye’nin elinde ABD'ye karşı çok etkili argümanlar olduğunu hatırlatan eski bakan Günbey, bunların hiç vakit kaybetmeden Hükümet tarafından sırası ile uygulamaya konulması gerektiğini ifade etti.
Günbey,  ABD'nin Afganistan’ı işgali sırasında ABD ve NATO üyesi ülkelerin ısrarıyla ABD askerlerine destek amacıyla gönderilen ve 20 yıldır bölgede bulunan Askerlerimizinde Afganistan’da çekilmesinin gerektiğini vurguladı.

Günbey "Lübnan’da İsrail ile Hizbullah’ın çatışmasını önlemek için barış gücü içinde görev yapan askerlerimiz bulunmaktadır. Buradaki askerlerimiz de derhal geri çekilmelidir. Bu tedbirlerden sonra basamak basamak diğer tedbirler işleme konulmalıdır." dedi.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum