Orhan ALTUNER

Orhan ALTUNER

Klinik Psikolog

BESLENME VE PSİKOLOJİ

05 Şubat 2021 - 14:21

Beden ve Ruh birbirini sürekli etkileyen bir bütün içerisindedir. Ruhumuzdaki etkilenmeler bedene yansır. Bedenimizde olanlar da ruhumuza yansır. Birbirlerini etkileyen bir bütün içerisindedirler. Bazen kötü bir duygu hissettiğimizde açlık hissi olur. Bazen de aç olduğumuzda kendimizi kötü hissederiz. Bazen fiziksel olarak açlık hissederiz. Bazen de kendimizi kötü hissederiz o duygudan kaçmak için, o duyguyu hissetmemek için bir şeyler yeriz.Kendimizi kötü hissettiğimizde bir şeyler yersek bu bize iyi gelir. Kısa vadede işimize
yarar. O duyguyu hissetmemiş oluruz. Bu durum orta ve uzun vadede yeme bağımlılığına
dönüşebilir. Kötü duygularımız geçmeyeceği için iyileşmeye bir katkısı olmaz. Sadece
duygularımızın üzerini örtmüş oluruz. Bu yeme davranışını sürdürmek hem ruhen hem
bedenen bize zarar verir. İnsanlar fazla mutlu olduğunda da yeme ihtiyacı oluşabilir. Bazen de içinde bulunduğumuz duygu durumuna göre yeme isteğimiz azalabilir veya kesilebilir. Bu durumları kişiye göre değerlendirmek gerekir. Bazen insanlar kabızlık yaşar. Bunu herhangi fiziksel bir nedene bağlı olmadan da yaşayabilirler. Bu durumda kişi o dönemde hissettiği duygulara bakmasında fayda vardır. Bu kişi, kötü duyguların bedene yansımasının sıkışıklığını yaşıyor olabilir. Bunu terapiden çıkan çocuklar veya yetişkinlerin tuvalete gitmelerinden de anlarız. İnsanların seanstan sonra tuvalet ihtiyacı oluşur. Bu kötü duyguyu bir nevi dışa vurmak ve atmak gibidir. Bu kişiyi rahatlatan ve iyileştiren bir durumdur. 
Anne-Babalarda şöyle karşımıza çıkabilir. Ebeveyn için çocuğunu beslemek ebeveynin kendisini yeterli, başarılı biri olmak anlamı taşıyabilir. Başkalarının gözünden kendini yeterli olarak algılansın isteyebilir. Yetersiz ebeveynlik duygusunu yaşamamak için beslenme konusunda hassas davranabilir. Bazen şöyle karşımıza çıkabilir. Ebeveyn kendi çocukluğundaki beslenme ve bakım konusunda aksaklıklar varsa burayı iyileştirmek için çocuğunun beslenme konusuna fazlaca önem verebilir.Bazen de ebeveyn kendi ebeveyni kopyalayarak çocuğuna kendi annesinin ona davrandığı gibi davranabilir. Bu durumların neyle ilgili olduğunun farkındalığı ve üzerine çalışılması kişiyi iyileşmeye götürecektir. Bazen de çocuklarda şöyle karşılaşabiliriz, çocuğun kendi ile ilgili kontrol edebildiği alanlar azdır. Bir çok konuda ebeveyni tarafından yönetilir. İşler yolunda gitmediği zaman çocuk yemek yeme konusunda direnç gösterebilir. Bazen beslenme konusu ebeveyne karşı kendi varlığının savaşı olabilir. Bazen kakasını tutarak bu direnci gösterebilir. Ebeveyn bu alanlara müdahale etmekte çaresiz kalır. Çocuk da ebeveyne karşı tepkisini ortaya koymuş olur. Oyun terapisinde şöyle karşımıza çıkabilir. Çocuk beslenmek istiyor veya terapisti besliyorsa ilişkiyi tamir etmek istiyor olabilir. Ebeveyn ve çocuk ilişkisine bakmak gerekir. Çocuğun bu oyunu neden oynadığı üzerine düşünmek gerekir.Sağlıklı beslenmek hem bedenimizi hem ruhumuzu korur.

Sağlıklı beslenmemiz dileğiyle.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum