Dr. Nurcan GÖĞEBAKAN

Dr. Nurcan GÖĞEBAKAN


GRİP MİYİM? COVİD-19 MUYUM?

17 Kasım 2020 - 20:46

Bu soru biz hekimlerinde, hastalarımızında kafasını karıştırabiliyor. Maalesef bu kış geçirdiğimiz hastalığın Covid-19 olup olmadığını ya da semptomsuz olarak virüsü atlatıp atlatmadığımızı anlamak çok kolay değil.

2019 Aralık ayı sonunda Çin’de başlayan yeni tip koronavirüs salgını, Mart ayına geldiğinde neredeyse tüm dünyaya yayılmıştı. Ülkemizde ilk Covid-19 vakası Mart ayında bildirildi.

Bu tarihten önce grip ya da soğuk algınlığı benzeri şikayetleri olanlar koronavirüsten şüphelenmiyordu. Sağlık çalışanları da dahil olmak üzere birçok kişi  "Acaba yaşadığım hastalık Covid-19 muydu?" sorusunu bize sordular. Uzmanlar bunun mümkün olabileceğini açıkladılar.

Koronvirüs ilk ortaya çıktığında grip benzeri bir virüs olduğu düşünülmüştü ve tehlikenin ne kadar büyük olduğu tam olarak anlaşılmamıştır. Şimdi bu hastalığın tüm vücut sistemlerini etkilediğini biliyoruz. Düşündüğümüzden daha ciddi hasarlara yol açan bir virüs. Üstelik bu virüsün hastalık semptomları geçtikten sonrada ne gibi hasarlar bıraktıgını tam bilemiyoruz.

Septomlara bakarak soğuk algınlığı ve hafif şiddette Covid-19 enfeksiyonu ayırt etmek pek mümkün değil. Ancak Covid-19 da şiddetli baş ağrısı, kas ağrısı, inatçı öksürük, nefes darlığı, mide bağırsak şikayetleri de oluyor. Genellikle hastalar daha önce hiç böyle bir ağrı yaşamadıklarını ifade ediyorlar.

Biz hekimler artık hastalarımızı muayene edince Covid-19 olabileceklerini ön görmeye başladık. Hastalarımıza antıjen ve antıkor testleri istiyoruz. Test sonuçlarında yanlış pozitif ve negatif sonuçlar olabiliyor. Ancak elimizde tanı için bazı kan testleri ve akciğer tomografisi gibi tetkiklerde var.

Koronavirüs yayılım ve bulaşmasını önlemek için doğru şekilde maske kullanımı ve hijyen kurallarına dikkat edelim. Bu sadece kişisel bir sorun değil toplumsal bir sorumluluktur.

Tüm hastalıklardan uzak bir yaşam temennisi ile güzel ve sağlıklı günlerimiz olsun.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum