Ahu DEMİRDAMAR

Ahu DEMİRDAMAR


ÜNİVERSİTE SINAVINA YÜKLEDİĞİMİZ ANLAM

17 Nisan 2021 - 15:36

İnsan geleceği bilmez ama hissedebilir, hissettiği gibi de geleceğini  gerçek kılabilir.
Üniversite sınavı için hazırlanan öğrenciler için sınav tarihi yaklaştı. Türkiye’de genç olmayı, sınav, işsizlik ve gelecek kaygısı ifadeleriyle tanımlayan gençlerimizi düşündüğümüzde sınavla ilgili endişe ve stres seviyesinin ne derece yüksek olduğunu görebiliyoruz.
Sınav Kaygısı; sınav öncesinde öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir şekilde kullanılmasını engelleyen ve başarıyı düşüren yüksek endişe ve kaygıdır.
Öğrenci koçluk görüşmelerimde çalıştığım öğrencilerimin bazılarında gözlemlediğim kaygının fiziksel yansımaları; mide bulantısı, uyku düzeninde bozulmalar, şiddetli karın ağrıları gibi şikayetler.
Aslında yaşamda her duygunun fiziksel bir yansıması olduğunu düşünürsek kaygıyla ilgili olumsuz duyguların da bu şekilde fiziksel yansımaları olacağını anlayabiliriz. Fiziksel yansımalarıyla ortaya çıkan duygu ve düşünce durumuna baktığımızda kişilerin sınava yüklediği anlamlar, sınavla ilgili zihinde oluşturdukları inanç kalıpları,  sınav sonrası duruma ilişkin atıflar ve sınav sonrası elde edilecek kazanımlara verilen önem sınav kaygısı oluşumu üzerinde etkili oluyor.
Sınavla ilgili olumsuz duygu ve düşüncelerin ifadeleri de, bu düşünceleri var etmeye yönelik bir inanç oluşturuyor. Örneğin bu bilgiler benim işime yaramayacak neden bu kadar çok gereksiz bilgiyi öğreniyorum diye düşünen bir kişi zaten gereksiz diye düşündüğü bilgiyi öğrenemiyor, ya da sınava çok az kaldı, mümkün değil yetişmez bu kadar konuyu yetiştiremem diye düşünen bir öğrenci, zaten yetişmeyeceğini kendisine baştan söylemiş ve buna inanmış olarak yetiştiremiyor. 
Bu durumda neyi değiştirmeye ihtiyacımız var? Sorusunu sormalıyız. Bu soruyu sorarken yaşamda her konuda olduğu gibi kendimizi kabul etmeye ihtiyacımız var. Dışarıdan faktörleri suçlamak yerine kendi çabamızla ve kendimiz isteyerek kendimizde neyi, nasıl değiştirebiliriz sorularına yanıt bulmalıyız. Kendi durumumuzu kendimizle ilgili kısımları kabul eder, suçlamaları bırakırsak,  gelişim, değişim ve bir devrim niteliğinde kendin olabilme özgürlüğünü elde edebiliriz.
Yaşamda hiç kimse istemediği ve iç onaydan geçirmediği bir şeyi yapmaz. Çaba istemekle alakalıdır. Çaba göstereceğimiz, göstermek istediğimiz her ne olursa olsun, istiyor olmak tek şarttır.
Uzun ve değerli bir insan yaşamının içinde sınav gelecekle ilgili bir amaç değil, araçtır. Geleceği şekillendiren sadece bir sınav sonucu değildir. Sınavın aracı olarak geleceğe şekil vermesi sırasında kontrol edebildiğimiz ve yönetebildiğimiz tek gerçek şimdiki zamandır. Ne geçmiş zamanın yakınması işimize yarar ne de gelecek zamanın ne olacağını bilmediğimiz haline yüklediğimiz endişe ve kaygı.
Sınavla ilgili kaygı için her şeyi bir tarafa koymalı ve içimizdeki sesi duymalıyız. Bize ne dediğini iyi anlamalıyız, neye ihtiyacımız var bu süreci şimdiki zamanda yürütür ve yönetirken bunu netleştirmeliyiz.
Söylediğimiz sözler inanç kalıplarına, olumsuz olana tutunmanın ve fayda yaratmayan, olumsuzluklar içinde kalmamıza sebep olan bir süreci yaşamamıza neden oluyor başka bir işe yaramıyor ise bunu gerçekten fark etmeliyiz.
Her insan değerli bir varlıktır, tektir, eşsiz ve benzersizdir. Kendimizi, güçlü olan yönlerimizi,  düşündüğümüzde bulabilir, bu yönlerimizle yapabileceklerimizi önceliklendirebiliriz. 
Zayıf ve güçlendirmemiz gereken yönlerimizi de belirleyebilir, bu zayıf yönlerimizi iyileştirmenin ve güçlendirmenin yollarını arayabiliriz. 
Sınavla ilgili düşüncelerimizi gözden geçirip bu düşüncelere farklı bir bakış açısıyla bakmanın mümkün olup olmadığını düşünebiliriz. İyi geleni seçebilir, iyi gelmeyen, üzen, olumsuz fiziksel yansımalar yaşamamıza sebep olan duygu ve düşünceleri bırakmaya çaba gösterebiliriz. 
Unutulmamalıdır ki; her konuda değiştirme ve çaba gücü kişinin kendi içindedir. 
Jean Paul Satre’nin bu konuda çok değerli bir sözü vardır: “İnsan sahip olduklarının toplamı değil, fakat henüz gerçekleştiremediklerinin toplamıdır.”

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum