Ahu DEMİRDAMAR

Ahu DEMİRDAMAR


SINAV KAYGISI İLE BAŞ EDEBİLMENİN GÜCÜ ADINA!

30 Mayıs 2021 - 15:41

Yükseklere çıktığımızı hayal edelim, çoooook yükseklere. Bakınca aşağıda herşey, küçülmeye başlar hani. Büyük binalar, ağaçlar, insanlar nasıl da minicik olmaya başlar...
Önce masmavi gökyüzü sarar her tarafı, sonra onun da üzerinde köpük köpük bulutların içine gireriz...
Bu sınav denen şey de kocamaaaan bir yaşamın içinde yukarılara daha yukarılara çıkıp insan yaşamına tepeden baktığımızda nasıl küçücük kalır hiç düşündünüz mü?
Şimdi sınavlar yaklaştı diye, panik artmaya başladı. Öğrenciler hedeflerine ulaşmak İçin az kalan zamana, yetişmeyecek derslere çalışmaya, ebeveynlerinin, öğretmenlerinin sözleriyle sınavlara karşı daha çok kaygı hissetmeye başladı.
Tüm bunlar öğrencilerin gerçekliğinin bozulmasına yani bu sınava yüklenen anlamlar içinde sıkışıp sahip oldukları bilginin yetersiz olduğuna, korku duymalarına dolayısıyla çok daha fazla artan sınav kaygısıyla fizyolojik de belirtiler (baş ağrısı, mide bulantıları, uyku sorunları gibi)  göstermeye başladıkları döneme geçmelerine sebep oluyor. 
Yapılan tüm çalışmalar temelde öğrencilerin sınavla ilgili yaşadıkları kaygıyı iki duyguya bağlıyor.
Birincisi sınava yeterince çalışmadıklarını düşünmeleri, yetersiz olduklarına inanarak bildiklerini de yapamamaları.
İkincisi ise “utanç” duygusu. Sınavda başarısız olduğunda anne babasından, öğretmenlerinden , arkadaşlarından ve çevrelerinden utanacak olmaları. 
Utanç duygusu o kadar büyük bir “değersizlik” duygusudur ki, insanın enerjisini aşağıya çeken, tüm olumlu düşünceleri yok eden, içinde her şeye karşı isteksizlik hali yaratan bir duygudur.
Öğrencilerle yaptığım sınav kaygısı konusundaki çalışmalarda sınavı yaratan üçüncü bir duyguyu bulup yazamıyoruz. Birlikte fikirlerimizi konuşuyoruz, ortaya koyuyoruz ve söylediğimiz her kaygı yaratan cümle ya birinci duruma “sınava yeterince hazır olmama” ya da ikinci duruma “sınavda başarısız olursak utanma” durumuna giriyor. 
Öyleyse sınav kaygısıyla baş edebilmek; bu iki duyguyu yönetebilmek, kontrol edebilmek veya ortadan kaldırabilmek sayesinde mümkün olacak. 
Her insan tek ve eşsiz, yaşam ise her insanın hikayesinde onun seçimleri ile şekillenecek ancak öğrencilerin kendileri için ilk önce güçlü yönleri ve ilgi alanlarını fark etmeleri, bu alanlara yönelik sınavda çalışmalarını artırmaları, yapacakları seçimlerde hedeflerini net bir şekilde belirlemeleri çok değerli olacaktır. 
Öncelikle çerçeveyi doğru çizmek o çerçevenin içine hedefi doğru tanımlamak bu hedefe giderken kendilerine en uygun şekilde ders çalışma süreçlerini tanımlamak öğrencilerin sınavla ilgili yetersiz olma duygu durumunu iyileştiren, yok eden bir süreci tanımlamaları anlamına gelir. 
Tüm bunlara rağmen az kalan zaman, yeterince çalışmamış olduğunu hissetmek, yetersiz olmak duygusuyla başarısız olacağını düşünmek dolayısıyla kaygının çok artması durumunda ise, yine en iyi bilinen konulara odaklanmayı, buradan başlayarak sınavı yapmayı düşünmek ve düşünceleri mümkün olduğunca olumlu halde tutmak sınav kaygısını çok azaltır. 
Sınav kaygısını yaratan ikinci duygu durumu “ utanma” konusunda ise yapılacak en değerli şey; öğrencilerin “başarı” kriteri olarak belirlenen karne, sınav sonuçları ile değer görmemeleri.
Öğrenciler koşulsuz sevgi ile büyütülür, okula dersleri öğrenmek farkındalığı ile giderler, kendilerinin tek ve eşsiz olduğunu düşünür, odaklarında sadece kendileri olur, bu odakta kendilerini fark ederek seçimlerini yapabilirlerse  “utanma” duygusu ile baş edebilirler.
Sonra...
Çooook yükseklere çıkıp bakabilmeyi; önce küçücük kalan her şeyi görmeyi, sonra masmavi gökyüzünde olmayı, sonra onun da üzerine çıkıp pamuk pamuk bulutların içinde hissetmeyi ise unutmamak iyileştirir. 
Sınav??? küçücük kaldı, kocaman bir insan yaşamının içinde “sınav” görünmez oldu neredeyse, bir kapı için küçük bir kilitti açtık, istediğimiz kapıyı, ya da o anda istemediğimizi zannettiğimiz kapıyı. Ya sonra? İşte sonrası bizimle değer kazanacak, biz yaşamımızı yaratacağız, kendimizle mutlu olduğumuz müddetçe mutlulukla yaratacağız. En değerli olan bu. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum